Azərbaycanı qlobal internet şəbəkəsinə bağlayan AzerTelecom şirkətinin Baş icraçı direktoru Ana Nakaşidze 15-17 may 2024-cü il tarixlərində ABŞ-da keçirilən Beynəlxalq Telekommunikasiya Həftəsi (International Telecoms Week) tədbirində iştirak edib.
Tədbir zamanı Avropanı Azərbaycan vasitəsilə Mərkəzi Asiya və Çin ilə bağlayan rəqəmsal telekommunikasiya dəhlizinin yaradılmasını nəzərdə tutan “Rəqəmsal İpək Yolu” (Digital Silk Way) layihəsi ilə bağlı iştirakçılara məlumat verilib. Avropa və Asiya ölkələrindən, eləcə də ABŞ-dan tədbirə təşrif buyurmuş İKT və telekommunikasiya liderləri ilə görüşlərdə Ana Nakaşidze regionda rəqəmsal infrastruktur ekosisteminin gücləndirilməsinin vacibliyinə toxunub. O, "Rəqəmsal İpək Yolu" layihəsi çərçivəsində yaradılacaq dayanıqlı infrastrukturun üstünlüklərini vurğulayaraq, çoxterabitli fiber-optik magistral şəbəkənin artan tələblərin qarşılanmasına və marşruta daxil olan ölkələrdə rəqəmsallaşmanın sürətləndirilməsinə töhfə verəcəyini bildirib.
Qeyd edək ki, əsası 2008-ci ildə qoyulan Beynəlxalq Telekommunikasiya Həftəsi telekommunikasiya və İKT sahəsində fəaliyyət göstərən 2000-dən çox şirkət və 7000 nəfər peşəkarı bir araya gətirən platformadır.
AzerTelecom Azərbaycanın aparıcı telekommunikasiya şirkəti olmaqla “Azerconnect Group”un tərkibinə daxildir.

Ana Nakashidze, CEO of AzerTelecom, which connects Azerbaijan to the global internet network, participated in the International Telecoms Week (ITW) event held in the USA from May 15-17, 2024.
During the event, participants were informed about the Digital Silk Way project, which aims to create a digital telecommunications corridor connecting Europe to Central Asia and China through Azerbaijan. In meetings with ICT and telecommunications leaders from Europe, Asia, and the USA, Ana Nakashidze highlighted the importance of strengthening the digital infrastructure ecosystem in the region. She emphasized the advantages of the robust infrastructure that will be created within the framework of the Digital Silk Way project, stating that the multi-terabit fiber-optic backbone network will contribute to meeting growing demands and accelerating digitalization in the countries along the route.
It should be noted that the International Telecoms Week, established in 2008, is a platform that brings together more than 2,000 companies and 7,000 professionals in the telecommunications and ICT sectors.
AzerTelecom is a leading telecommunications company in Azerbaijan and is part of the Azerconnect Group.