Azərbaycanın və Qazaxıstanın aparıcı telekommunikasiya şirkətləri AzerTelecom və Kazakhtelecom “Rəqəmsal İpək Yolu” ( Digital Silk Way) meqalayihəsinin əsas komponentlərindən biri olan Transxəzər Fiber-Optik Kabel Xətti layihəsinin icrası istiqamətində birgə səylərini davam etdirir.
Əməkdaşlıq çərçivəsində Azərbaycan tərəfindən AzerTelecom, Qazaxıstan tərəfindən isə Kazakhtelecom şirkətləri Xəzər dənizinin dibi ilə Azərbaycan-Qazaxıstan marşrutu üzrə Transxəzər Fiber-Optik Kabel Xəttinin tikintisi və istismarına cavabdeh olan birgə müəssisə yaradıblar.
Daha əvvəl imzalanmış Səhmdarlar müqaviləsi əsasında AzerTelecom şirkətinin Əməliyyatlar üzrə Baş direktoru Sergey Nazarenko və Kazakhtelecom şirkətinin Dövlət qurumları ilə biznesin inkişafı üzrə İcraçı direktoru Akimjan Axılbekov şirkətin qeydiyyata alınmasına dair sənədi imzalayıblar. Tərəflər Transxəzər Fiber-Optik Kabel Xəttinin tikintisinin həyata keçirilməsi üçün yeni təsis olunan birgə müəssisəyə öz dəstəyini ifadə ediblər.
“Birgə müəssisənin yaradılması tərəflərin Transxəzər kabel sisteminin qurulması istiqamətində atdıqları daha bir mühüm addımdır. Bu addım hər iki şirkətin bu beynəlxalq əhəmiyyətli layihənin icrasına sadiqliyini təsdiqləyir. Birgə müəssisə “Rəqəmsal İpək Yolu” layihəsinin vacib elementi olan, Asiya və Avropa arasında çoxterabitli həcmdə məlumat ötürülməsini təmin edəcək Transxəzər Fiber-Optik Kabel Xəttinin yaradılmasına sərmayə yatıracaq. “Rəqəmsal İpək Yolu” marşrutu biznes mühitinin yaxşılaşdırılmasında, iqtisadi inkişafda və ölkələrin dünya miqyasında mövqelərinin yüksəldilməsində mühüm rol oynayacaq. Bu, regional əməkdaşlıq üçün də yeni imkanlar açacaq”, - deyə AzerTelecom şirkətinin Əməliyyatlar üzrə Baş direktoru Sergey Nazarenko bildirib.
Xəzər dənizinin dibi ilə çəkiləcək kabel xəttinin uzunluğu 380 km, məlumat ötürmə qabiliyyəti isə 400 terabit/s-ə qədər təşkil edəcək.
“Bu layihəni regionun ən əhəmiyyətli layihəsi etmək üçün əməkdaşlığımızı daha da gücləndirməyə çalışırıq. Hədəflərimiz, həmçinin Asiyadan Avropaya yayılacaq rəqəmsal xidmətlərin və məhsulların artımını sürətləndirəcək yeni tərəfdaşlıqların qurulmasını da özündə ehtiva edir”, - deyə Kazakhtelecom şirkətinin Dövlət qurumları ilə biznesin inkişafı üzrə İcraçı direktoru Akimjan Axılbekov bildirib.
Qeyd edək ki, “Rəqəmsal İpək Yolu” layihəsi, ABŞ-da keçirilən Qlobal Strateji İnfrastruktur Liderlik Forumunda Asiyada beş ən yaxşı strateji infrastruktur layihələrindən biri kimi seçilib.
AzerTelecom Azərbaycanın aparıcı topdansatış telekommunikasiya operatorudur və NEQSOL Holding beynəlxalq şirkətlər qrupunun tərkibinə daxildir. NEQSOL Holding doqquz ölkədə enerji, telekommunikasiya, yüksək texnologiyalar və tikinti sahələrində fəaliyyət göstərir.
Kazakhtelecom Qazaxıstanın ən böyük telekommunikasiya şirkətidir və milli telekommunikasiya operatoru statusuna malikdir.

AzerTelecom and Kazakhtelecom leading telecommunication operators of Azerbaijan and Kazakhstan continue joint efforts in implementing the Trans-Caspian Fiber Optic cable line, which is one of the major components of mega Digital Silk Way project.
Within the cooperative framework, AzerTelecom from the Azerbaijan side and Kazakhtelecom from the Kazakhstan side have established joint venture responsible for the construction and operation of the Trans-Caspian Fiber-Optic cable line along the Azerbaijan-Kazakhstan route on the seabed of the Caspian Sea.
On the basis of an earlier signed Shareholders’ Agreement, Sergey Nazarenko, Chief Operating Officer of AzerTelecom and Akimzhan Akhylbekov, Managing Director of Business Development with Government Entities of Kazakhtelecom signed the document on registration of the company. Involved parties expressed their support to the newly formed joint venture in execution of the Trans-Caspian Fiber-Optic cable line construction.
“The joint venture creation is another important step parties have completed on the way to build the Trans-Caspian Cable system. This step confirms both parties’ adherence to the project of global importance. The joint venture will be investing into creation of most important element of “Digital Silk Way” project the Trans-Caspian Fiber-Optic cable line that will ensure the transfer of multi-terabit data volume between Asia and Europe. The Digital Silk Way route will play a significant role in enhancing the business environment, economic development and elevating countries’ positions on global arena. It will open up new opportunities for regional cooperation”, said Sergey Nazarenko, Chief Operating Officer at AzerTelecom.
The cable line along the seabed will measure 380 km, while the data transmission capacity will be up to 400 terabit/s.
“We are dedicated to collaboration to ensure our project becomes the most prominent in the region. Our goals also include establishment of new partnerships that will aid us in fostering the growth of digital services and products, spanning from Asia to Europe”, said Akimzhan Akhylbekov, Managing Director of Business Development with Government Entities of Kazakhtelecom.
“Digital Silk Way” project was recognized as one of the top five strategic infrastructure projects in Asia during the Global Strategic Infrastructure Leadership Forum hosted in the United States.
AzerTelecom is a leading wholesale telecommunications operator in Azerbaijan and is part of NEQSOL Holding, an international group of companies operating in nine countries across the energy, telecommunications, hi-tech, and construction industries.
Kazakhtelecom is the largest telecommunications company in Kazakhstan and holds the status of a national telecommunications operator.