Avropa və Asiya arasında rəqəmsal telekommunikasiya dəhlizinin formalaşmasını nəzərdə tutan “Rəqəmsal İpək Yolu” (Digital Silk Way) layihəsinin icrası Türk Dövlətləri Təşkilatına (TDT) üzv ölkələrin informasiya və kommunikasiya texnologiyaları sahəsində fəaliyyət göstərən qurumları tərəfindən müzakirə edilib.
Onlayn formatda keçirilmiş görüşdə təşkilata üzv ölkələrin informasiya və kommunikasiya texnologiyaları sahəsində dövlət və özəl sektoru təmsil edən təşkilatları və layihəni icra edən şirkətlər - Azərbaycan tərəfdən AzerTelecom, Qazaxıstan tərəfdən isə Kazakhtelecom şirkətlərinin rəhbərliyi iştirak edib.
Tədbirdə “Rəqəmsal İpək Yolu” layihəsinin icrası, bu rəqəmsal infrastruktur layihəsində Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv olan digər ölkələrin iştirak imkanları müzakirə edilib.
“AzerTelecom” şirkətinin Əməliyyatlar üzrə baş direktoru Sergey Nazarenko çıxış edərək təşkilata üzv ölkələrin nümayəndələrinə layihə barədə ətraflı məlumat verib, “Rəqəmsal İpək Yolu” layihəsinin icrası istiqamətində görülən işlər barədə danışıb. O rəqəmsal infrastruktur layihəsinin Orta Asiya və Qafqaz regionunda, ümumilikdə isə Avropa ilə Asiya arasında bağlantı xidmətlərinin təkmilləşməsinə verəcəyi töhfəni qeyd edib.
Qeyd edək ki, “Rəqəmsal İpək Yolu” layihəsi Türk Dövlətləri Təşkilatının diqqət mərkəzindədir. Təşkilatın ötən ilin 11 noyabr tarixində Özbəkistanın paytaxtı Səmərqənd şəhərində keçirilmiş IX Zirvə Görüşünün yekunlarına dair imzalanmış Səmərqənd Bəyannaməsində üzv dövlətlər arasında əməkdaşlığı genişləndirəcək “Rəqəmsal İpək Yolu” layihəsi çərçivəsində Trans-Xəzər fiber-optik kabel infrastrukturunun əhəmiyyəti, sözügedən layihənin həyata keçirilməsində IT infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi ilə bağlı fəaliyyətlərin davam etdirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Həmçinin, “2022-2026-cı illər üzrə Türk Dövlətləri Təşkilatı Strategiyası”nda da Xəzərin dibi ilə Trans-Xəzər fiber-optik kabel xəttinin icrasının sürətləndirilməsi, Avropa ilə Asiya arasında yüksək ötürmə gücünə sahib olacaq fiber-optik internet xəttinin qurulması prioritet vəzifə olaraq qeyd olunub.
“Rəqəmsal İpək Yolu” layihəsi Avropa ilə Asiya arasında Azərbaycan vasitəsilə məlumat mübadiləsi ehtiyaclarını ödəyəcək regionun bütün ölkələri üçün strateji əhəmiyyətli bir layihədir. Layihə ABŞ-da “Qlobal Strateji İnfrastruktur Liderlik Forumu”nda Asiyada beş ən yaxşı strateji infrastruktur layihəsindən biri seçilib.
AzerTelecom Azərbaycanın aparıcı topdansatış telekommunikasiya operatorudur. Şirkət müxtəlif sahələrdə və ölkələrdə fəaliyyət göstərən NEQSOL Holding beynəlxalq şirkətlər qrupunun tərkibinə daxildir.

The implementation of the "Digital Silk Way" project, which envisages the formation of a digital telecommunication corridor linking Europe to Asia, was discussed by ICT institutions of the member countries of the Organization of Turkic States (OTS).
The meeting held online was joined by the both government and private sector organizations operating in the information and communication technologies sector of member countries, and the project implementation parties - AzerTelecom from Azerbaijan and Kazakhtelecom from Kazakhstan.
The participants had a discussion on the implementation of "Digital Silk Way" project and the possibilities of involving other member countries of the Organization of Turkic States in this digital infrastructure project.
Sergey Nazarenko, Chief Operations Officer of AzerTelecom gave detailed information about the project to the representatives of the member countries and spoke about the recent progress on "Digital Silk Way" project. He also pointed out the contribution of the digital infrastructure project to the improvement of connectivity services in Central Asia and Caucasus, as well as between Europe and Asia, in general.
It is worth noting that the "Digital Silk Way" project is in the focus of attention of OTS. In this view, Samarkand Declaration signed on the conclusions of IX Summit held in Samarkand, the capital of Uzbekistan on November 11 of last year, emphasizes the importance of the Trans-Caspian fiber-optic cable infrastructure project within the “Digital Silk Way”, which will enhance the cooperation among the Member States, and continuation of activities on improving the IT infrastructure in the implementation of this project.
Besides, "Strategy of the Organization of Turkic States for 2022-2026" defines as a priority task the accelerating the implementation of the Trans-Caspian fiber-optic cable line under the Caspian Sea, laying a fiber-optic internet line between Europe and Asia that will have a high transmission capacity.
The “Digital Silk Way” project is a strategically important project for all countries of the region which will meet the transit needs between Europe and Asia via Azerbaijan. The project was selected as one of the five best strategic infrastructure projects in Asia at the “Global Strategic Infrastructure Leadership Forum” in the United States.
AzerTelecom is a leading wholesale telecommunications operator in Azerbaijan. The company is a part of NEQSOL Holding, an international group of companies operating across various industries and countries.