31.03.2022“Rəqəmsal İpək Yolu” layihəsi beynəlxalq diqqət mərkəzində
“Rəqəmsal İpək Yolu” (Digital Silk Way) layihəsi “Dubay Ekspo” ümumdünya sərgisində və “Capacity Middle East 2022” qlobal telekommunikasiya tədbirində təqdim edilib və beynəlxalq marağa səbəb olub. Layihənin məqsədi Azərbaycandan keçməklə Avropa və Asiyanı birləşdirəcək telekommunikasiya dəhlizinin yaradılmasıdır. NEQSOL Holding-in təşəbbüsü ilə AzerTelecom tərəfindən həyata keçirilən layihə Azərbaycanda informasiya texnologiyalarının və rəqəmsal ekosistemin inkişafı, eləcə də ölkənin regionun rəqəmsal mərkəzinə çevrilməsinə xidmət edir.
“Dubay Ekspo”da Azərbaycan Pavilyonunda “Rəqəmsal İpək Yolu - Sərhədləri Aşan Bağlantı” tədbirində layihənin təqdimatı keçirilib. Tədbirə Transtelecom, Türk Telekom International, Telecom Italia Sparkle, Telekom Malaysia, Gulf Bridge International - Telecom Qatar, OneWeb, Telegraph 42 Management Gmbh, Fastweb, NTT və digər nüfuzlu beynəlxalq şirkətlərin nümayəndələri qatılıb.
Həmçinin, Dubayda “Capacity Middle East 2022” tədbirində beynəlxalq tərəfdaşlar layihəyə böyük maraq göstərib. Google, Cienna, Lumen, Neterra, China Telecom Global, China Mobile International, Vodafone Carrier Services, Turkcell Superonline, Vodafone Turkey, Batelco, STC və digər iri beynəlxalq şirkətlərlə danışıqlar aparılıb. Layihə üzrə müxtəlif telekommunikasiya operatorları və təchizatçıları ilə əməkdaşlıq modelləri razılaşdırılıb və anlaşma memorandumlarının imzalanması nəzərdə tutulub.
Avropa ilə Asiya arasında Azərbaycan vasitəsilə formalaşan “Rəqəmsal İpək Yolu” regionda rəqəmsallaşmanın və bağlantı xidmətlərinin inkişafına mühüm töhfə verəcək. Qlobal tədbirlərdə layihənin təqdimatı, faydalı müzakirələr və əldə olunan razılaşmalar beynəlxalq tərəfdaşların ciddi marağını göstərib. Ölkənin enerji və nəqliyyat mərkəzləri statuslarına əlavə olaraq, layihə Azərbaycanın regionda rəqəmsal mərkəzə çevrilməsinə də töhfə verəcək.
“Rəqəmsal İpək Yolu” layihəsi 2020-ci ildə ABŞ-da “Qlobal Strateji İnfrastruktur Liderlik Forumu”nda Asiyada beş ən yaxşı strateji infrastruktur layihələrindən biri seçilib.
NEQSOL Holding-in tərkibində olan “AzerTelecom” Azərbaycanın aparıcı topdansatış telekommunikasiya operatorudur və ölkəni beynəlxalq internet şəbəkəsi ilə bağlayır. NEQSOL Holding beynəlxalq şirkətlər qrupu səkkiz ölkədə enerji, telekommunikasiya, yüksək texnologiyalar və tikinti sahələrində fəaliyyət göstərir.

The “Digital Silk Way” project has been presented at the “Dubai Expo” worldwide exhibition and “Capacity Middle East 2022” global telecommunications event and attracted international interest. The project aims to create a telecommunications corridor that will connect Europe and Asia via Azerbaijan. The project initiated by NEQSOL Holding and implemented by AzerTelecom serves to develop information technologies and digital ecosystem in Azerbaijan and transform the country into a digital hub of the region.
The project was presented at the “Digital Silk Way — Connectivity Beyond Borders” event at the Azerbaijan Pavilion at Dubai Expo. The event was attended by representatives of Transtelecom, Turk Telekom International, Telecom Italia Sparkle, Telecom Malaysia, Gulf Bridge International — Telecom Qatar, OneWeb, Telegraph 42 Management Gmbh, Fastweb, NTT, and other influential international companies.
In addition, international partners showed great interest in the project during the “Capacity Middle East 2022” event in Dubai. Negotiations were held with Google, Cienna, Lumen, Neterra, China Telecom Global, China Mobile International, Vodafone Carrier Services, Turkcell Superonline, Vodafone Turkey, Batelco, STC, and other major international companies. Models of cooperation on the project have been agreed upon with various telecommunications operators and suppliers, and Memorandums of Understanding are expected to be signed.
While running between Europe and Asia via Azerbaijan, “Digital Silk Way” will make a significant contribution to the development of digitalization and connectivity services in the wider region. The presentation of the project at global events, useful discussions, and reached agreements showed serious interest from international partners. The project will contribute to the transformation of Azerbaijan into a digital center of the region, in addition to its status as an energy and transport hub.
The “Digital Silk Way” project was selected as one of the five best strategic infrastructure projects in Asia at the Global Strategic Infrastructure Leadership Forum in 2020 in the United States.
AzerTelecom, part of NEQSOL Holding, is Azerbaijan’s leading wholesale telecommunications operator connecting Azerbaijan with the global Internet network. NEQSOL Holding is a diversified group of companies operating in eight countries across the energy, telecommunications, hi-tech, and construction industries.