12.06.2025Transxəzər Fiber-Optik Kabel Xəttinin Tikintisi Növbəti Mərhələyə Keçib
Azərbaycan ilə Qazaxıstan arasında ilk fiber-optik bağlantının qurulmasını nəzərdə tutan Transxəzər Fiber-Optik Kabel Xəttinin tikintisi üzrə növbəti əhəmiyyətli mərhələ artıq tamamlanıb. Layihənin icraçıları “AzerTelecom” və “Kazakhtelecom” kabelin dəniz dibi ilə çəkilməsi üzrə işlərə başlamaq üçün zəruri Layihə Tədqiqatının (Desktop Study) uğurla bitməsini elan ediblər. Bu tədqiqat dəniz dibi mühitinin öyrənilməsi və kabel xəttinin potensial marşrutunun müəyyənləşdirilməsi üçün aparılmış ilkin və detallı mühəndislik təhlilini əhatə etməklə tikinti işlərinin başlanması baxımından xüsusi önəm daşıyır.
Layihə Tədqiqatının nəticələrinə əsasən hazırlanmış hesabat Xəzər dənizinin xəritələrinin, dəniz dibinin və ekoloji xüsusiyyətlərinin, o cümlədən potensial marşrut risklərinin ətraflı təhlilini təqdim edir. Hesabat, həmçinin layihənin növbəti mərhələləri olan dəniz dibinin tədqiqatı və kabel marşrutunun layihələndirilməsi üçün vacib olan məlumatları əks etdirir.
Layihəyə texniki nəzarət və məsləhət dəstəyi ABŞ-nin “Pioneer Consulting” şirkəti tərəfindən təmin edilir. Şirkət layihənin bütün mərhələlərinin və əldə olunan nəticələrin beynəlxalq standartlara və qabaqcıl sənaye təcrübələrinə uyğunluğunu təmin edir. “Pioneer Consulting” Layihə Tədqiqatı mərhələsində əsas texniki məlumatların nəzərdən keçirilməsi və ekspert rəylərinin təqdim edilməsində iştirak edərək, hesabatın “AzerTelecom” və “Kazakhtelecom” tərəfindən qəbul olunmasına dəstək göstərib.
Bu mərhələnin tamamlanması göstərir ki, təklif olunan fiber-optik kabelin marşrutu beynəlxalq mühəndislik standartlarına cavab verir və yüksək təhlükəsizlik və keyfiyyət göstəricilərinə uyğundur.
Azərbaycanın magistral internet provayderi “AzerTelecom” şirkətinin daxil olduğu “NEQSOL Holding”in sədri Yusif Cabbarov qeyd edib ki, Transxəzər Fiber-Optik Kabel Xətti layihəsi regionda rəqəmsal əlaqəni və texnoloji inkişafı gücləndirməklə yanaşı, regional iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsinə töhfə verəcək.
“Bu layihə “NEQSOL Holding”in strateji “Rəqəmsal İpək Yolu” təşəbbüsünün əsas hissəsidir və regionda dayanıqlı rəqəmsal gələcəyin qurulmasını hədəfləyir. Bu məqsədə çatmaq üçün biz beynəlxalq səviyyədə tanınan qabaqcıl həlləri tətbiq edərək Asiya ilə Avropa arasında daha sürətli, etibarlı və yüksək keyfiyyətli bağlantı dövrünə keçidi təmin edirik”, – deyə Yusif Cabbarov əlavə edib.
“Kazakhtelecom” şirkətinin strategiya və xarici aktivlər üzrə baş direktoru Nurlan Meirmanov bildirib: “Bu il biz Xəzər dənizinin dibi ilə çəkiləcək Transxəzər fiber-optik kabel xəttinin tikintisinə dair müqavilə imzaladıq və artıq dəniz marşrutunun tədqiqi üçün zəruri olan Layihə Tədqiqatı mərhələsini uğurla başa çatdırdıq. Sevindirici haldır ki, bütün fəaliyyətlər müəyyən olunmuş cədvələ uyğun həyata keçirilir. Layihənin miqyasını və unikallığını nəzərə alaraq, “Kazakhtelecom” tərəfindən layihəyə fokuslanan xüsusi işçi qrupu formalaşdırılıb”.
“Pioneer Consulting” şirkətinin layihə meneceri və müştəri həlləri üzrə direktoru Deyv Mari layihə barədə öz fikirlərini paylaşıb: “2024-cü ilin yanvar ayından komandamız Transxəzər sualtı kabel sisteminin layihələndirilməsi və satınalma mərhələsində dəstək göstərib. “AzerTelecom” və “Kazakhtelecom” ilə əməkdaşlıq edərək region üçün böyük önəm daşıyan yüksəksürətli və etibarlı fiber-optik sistemin qurulmasında iştirak etməkdən qürur duyuruq”.
Transxəzər Fiber-Optik Kabel Xətti Layihəsi çərçivəsində Sumqayıt (Azərbaycan) və Aktau (Qazaxıstan) arasında Xəzər dənizinin dibi ilə 380 km uzunluğunda fiber-optik kabel xətti çəkiləcək. Bu xətt çoxterabitli məlumatların ötürülməsini və 400 terabit/s-ə qədər yüksəksürətli internet bağlantısının qurulmasını təmin edəcək. Tikinti işlərinin 2026-cı ilin sonunadək tamamlanması planlaşdırılır.
“AzerTelecom” haqqında
AzerTelecom” Azərbaycanın aparıcı telekommunikasiya şirkəti olmaqla topdansatış operatoru səviyyəsində rabitə xidmətləri, eləcə də rəqəmsal və digər xidmətlər təqdim edir. “AzerTelecom” müxtəlif sahələrdə və ölkələrdə fəaliyyət göstərən “NEQSOL Holding”in tərkibində olan “Azerconnect Group”a daxildir. Şirkət yerli, regional və beynəlxalq istiqamətlərdə sürətlə inkişaf edir, həmçinin  cəmiyyətin və İKT sektorunun dayanıqlı inkişafını təmin etmək üçün daim qabaqcıl texnologiyaları və innovasiyaları tətbiq edir.
“Kazakhtelecom” haqqında
Kazakhtelecom” Qazaxıstanın ən böyük telekommunikasiya şirkətidir və milli telekommunikasiya operatoru statusuna malikdir. Şirkət sabit telefon, genişzolaqlı internet, rəqəmsal televiziya, mobil rabitə və digər telekommunikasiya xidmətləri təqdim edir.
“Pioneer Consulting” haqqında
Pioneer Consulting” sualtı fiber-optik telekommunikasiya sistemlərinin qurulması sahəsində müştərilərə məqsədlərini reallaşdırmaqda dəstək verən aparıcı konsaltinq şirkətidir. Şirkət layihələndirmə, texniki dizayn, gəmidə nəzarət, həmçinin layihələrin bütün mərhələlərində texniki və kommersiya istiqamətləri üzrə əhatəli məsləhət xidmətləri təqdim edir.

12.06.2025The Trans-Caspian Fiber-optic Cable Construction Progresses to the Next Step
The Trans-Caspian Fiber-optic Cable project, set to establish the first fiber-optic connection between Azerbaijan and Kazakhstan, has reached a new milestone in its construction phase. The project owners, AzerTelecom and Kazakhtelecom, are pleased to announce the successful completion of the Desktop Study, a comprehensive pre-engineering analysis of the marine environment and potential cable route, marking a strong and promising start to the upcoming submarine installation works.
The final report from the Desktop Study includes detailed analysis of marine charts, seabed conditions, environmental factors, and potential route hazards. It also provides the foundational data required for the next stages of the project, including the marine survey and cable route engineering.
Technical supervision and advisory support for the project are being provided by U.S.-based Pioneer Consulting, ensuring that all milestones and deliverables align with industry best practices and global standards. As part of its role, Pioneer Consulting contributed to the Desktop Study by reviewing critical design elements and providing expert recommendations, supporting the report’s acceptance by AzerTelecom and Kazakhtelecom.
This milestone confirms that the proposed fiber-optic route meets international engineering standards and adheres to stringent safety and quality benchmarks.
According to Yusif Jabbarov, Chairman of NEQSOL Holding, owner of Azerbaijan’s leading backbone internet provider, AzerTelecom, the Trans-Caspian fiber-optic cable project not only strengthens digital connectivity and technological advancement across the region but also contributes to regional economic cooperation. “This project is a key component of NEQSOL Holding’s strategic Digital Silk Way initiative, aimed at building a sustainable digital future for the region. To achieve this, we are implementing cutting-edge, internationally recognized solutions to usher in a new era of faster, more reliable, and high-quality connectivity between Asia and Europe,” added Yusif Jabbarov.
“This year, we signed a contract for the construction of the Trans-Caspian fiber-optic cable across the Caspian Sea and reached our first major milestone — the completion of the Desktop Study. The next step is the marine route survey, and I’m pleased to note that all activities are progressing in accordance with the schedule. On the Kazakhtelecom side, we’ve formed a dedicated implementation team focused solely on this project, which is unique in its scope and scale,” said Nurlan Meirmanov, Chief Strategy and External Assets Officer of Kazakhtelecom.
Dave Marie, Project Manager and Director of Client Solutions at Pioneer Consulting, stated, “Since January 2024, our team has been supporting the design and procurement of the Trans-Caspian submarine cable system. We are honored to be collaborating with AzerTelecom and Kazakhtelecom in delivering this unique, much-needed high-speed and reliable fibre optic system to the region.”
The Trans-Caspian Fiber-optic Cable Line features a 380 km fiber-optic line across the Caspian Sea, connecting Sumgait (Azerbaijan) and Aktau (Kazakhstan). With a data transmission capacity of up to 400 terabits per second, the cable will form a high-speed, low-latency regional connectivity corridor. Construction is expected to be completed by the end of 2026.
AzerTelecom is a leading telecommunications operator in Azerbaijan, providing wholesale carrier-grade communications, digital, and other services. The company operates within Azerconnect Group, which is part of NEQSOL Holding. AzerTelecom rapidly evolves within local, regional, and international markets. It consistently incorporates cutting-edge technologies and innovations to foster sustainable growth within both society and the ICT sector.
About Kazakhtelecom
Kazakhtelecom JSC is Kazakhstan's largest telecommunications company, offering a comprehensive range of services, including fixed-line and mobile telephony, internet access, television broadcasting, and data transmission. Established in 1994, the company has played a pivotal role in developing the nation's communication infrastructure. Kazakhtelecom's commitment to innovation and quality service delivery has solidified its position as a leader in the industry.
About Pioneer Consulting
Drawing on decades of experience, Pioneer Consulting empowers clients to take their vision for a submarine fiber optic telecommunications system and make it a reality. The company provides expert counsel to guide clients through the full process of subsea cable installation, while also providing valuable technical and commercial insight about the submarine telecom industry.