04.03.2025Transxəzər Fiber Optik Kabel Xəttinin tikintisinə dair mühüm sənəd imzalanıb
Avropa ilə Asiya arasında Azərbaycan vasitəsilə rəqəmsal dəhlizin yaradılmasını nəzərdə tutan “Rəqəmsal İpək Yolu” (Digital Silk Way) layihəsinin mühüm komponenti olan Transxəzər Fiber Optik Kabel Xəttinin tikintisi üzrə növbəti mərhələyə başlanılır. Azərbaycan və Qazaxıstanın Baş nazirləri Əli Əsədov və Oljas Bektenovun iştirakı ilə Xəzər dənizinin dibi ilə sualtı fiber-optik kommunikasiya xətlərinin tikintisinə dair müqavilənin təsdiq edilməsi haqqında sənəd imzalanıb. Sənədi “AzerTelecom” şirkətinin Direktorlar Şurasının sədri Emil Məsimov və “Kazakhtelecom” şirkətinin Direktorlar Şurasının sədri Bagdat Musin imzalayıblar.
Region üçün strateji əhəmiyyət daşıyan Transxəzər Fiber Optik Kabel Xətti Layihəsi çərçivəsində Sumqayıt (Azərbaycan) və Aktau (Qazaxıstan) şəhərləri arasında Xəzər dənizinin dibi ilə 380 km uzunluğunda fiber-optik kabel xətti çəkiləcək. Bu, çoxterabitli məlumatların ötürülməsini və 400 terabit/s-ə qədər yüksəksürətli internet bağlantısının qurulmasını təmin edəcək.
Tikinti prosesi sahilyanı ərazilərin və dəniz dibinin qiymətləndirilməsi, yüksəkkeyfiyyətli, davamlı kabellərin layihələndirilməsi və istehsalı, habelə onların daşınması və quraşdırılması da daxil olmaqla bir neçə mərhələdə həyata keçiriləcək. “AzerTelecom” və “Kazakhtelecom” şirkətləri tikinti işlərini 2026-cı ilin sonuna qədər yekunlaşdırmağı planlaşdırır.
Transxəzər Fiber Optik Kabel Xətti müxtəlif ölkələr, o cümlədən Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə, Qazaxıstan və Türkmənistan ərazilərindən keçəcək rəqəmsal telekommunikasiya dəhlizi olan “Rəqəmsal İpək Yolu” layihəsinin önəmli hissəsidir. Bu rəqəmsal infrastruktur məlumatların ötürülməsində yüksək zolaq genişliyi və minimal gecikməni təmin edən ən optimal və qısa marşrut olmaqla ölkələr arasında regional əməkdaşlığa və dayanıqlı inkişafa təkan verəcək.
AzerTelecom” haqqında
AzerTelecom” Azərbaycanın aparıcı telekommunikasiya şirkətidir, topdansatış operatoru səviyyəsində rabitə xidmətləri, eləcə də rəqəmsal və digər xidmətlər təqdim edir. “AzerTelecom” müxtəlif ölkələrdə enerji, telekommunikasiya, yüksək texnologiyalar və tikinti sahələrində fəaliyyət göstərən “NEQSOL Holding” beynəlxalq şirkətlər qrupunun tərkibinə daxildir.
Kazakhtelecom” haqqında
Qazaxıstanın ən böyük telekommunikasiya şirkətidir və milli telekommunikasiya operatoru statusuna malikdir. Şirkət sabit telefon, genişzolaqlı internet, rəqəmsal televiziya, mobil rabitə və digər telekommunikasiya xidmətləri təqdim edir.

The next phase of the construction of the Trans-Caspian Fiber Optic Cable Line, a key component of the Digital Silk Way project aimed at creating a digital corridor between Europe and Asia through Azerbaijan, has begun. A document approving the agreement on the construction of the submarine fiber-optic communication lines along the seabed of the Caspian Sea was signed with the participation of the Prime Ministers of Azerbaijan and Kazakhstan, Ali Asadov and Olzhas Bektenov. The document was signed by Emil Masimov, Chairman of the Board of AzerTelecom, and Bagdat Musin, Chairman of the Board of Kazakhtelecom.
The Trans-Caspian Cable Project, which is strategically significant for the region, involves the construction of a 380 km long fiber-optic cable line along the seabed of the Caspian Sea, connecting Sumgait (Azerbaijan) and Aktau (Kazakhstan). This will enable high-capacity data transmission, supporting speeds of up to 400 terabits per second.
The construction process will be carried out in multiple stages, including the assessment of coastal areas and the seabed, the design and production of high-quality, durable cables, as well as their transportation and installation. AzerTelecom and Kazakhtelecom plan to complete the construction by the end of 2026.
The Trans-Caspian Fiber Optic Cable Line is a crucial part of the Digital Silk Way project, which aims to create a mega digital telecommunications corridor spanning the territories of Azerbaijan, Georgia, Turkey, Kazakhstan, and Turkmenistan. This digital infrastructure will provide the most optimal and shortest route for data transmission with high bandwidth and minimal latency, boosting regional cooperation and contributing to the sustainable development of these countries.
AzerTelecom is a leading telecommunications operator in Azerbaijan, providing wholesale carrier-grade communications, digital, and other services. The company is part of NEQSOL Holding, an international group of companies operating in various countries across the energy, telecommunications, high-tech, and construction industries.
About Kazakhtelecom
Kazakhtelecom is Kazakhstan's largest telecommunications company and holds the status of a national telecom operator. The company offers fixed-line telephony, broadband internet access, digital television, mobile communications, and other telecommunication services.