“Rəqəmsal İpək Yolu” layihəsi Bakıda keçirilmiş İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Nazirlər Şurasının 27-ci iclasında təqdim olunub. AzerTelecom şirkətinin Direktorlar şurasının sədri Fuad Allahverdiyev və Əməliyyatlar üzrə Baş direktoru Sergey Nazarenko tədbirdə iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən AzerTelecom şirkətinin Əməliyyatlar üzrə baş direktoru Sergey Nazarenko ölkəmiz və region üçün prioritet layihələrdən biri olan “Rəqəmsal İpək Yolu” layihəsinin strateji əhəmiyyəti, əsas komponentləri barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib. “Rəqəmsal İpək Yolu” layihəsi çərçivəsində ölkə daxilidə, eləcə də Azərbaycanla Orta Asiya ölkələri arasında Xəzərin dibi ilə qurulacaq rəqəmsal infrastrukturun Avropa ilə Asiya arasında yeni rəqəmsal telekommunikasiya dəhlizini formalaşdıracağını qeyd edib.
“NEQSOL Holding-in təşəbbüsü ilə AzerTelecom şirkəti tərəfindən həyata keçirilən “Rəqəmsal İpək Yolu” layihəsinin Azərbaycan hökumətinin və nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların diqqət mərkəzində olması bizim üçün çox qürurvericidir. Avropa ilə Asiyanı birləşdirəcək “Rəqəmsal İpək Yolu” layihəsi çoxterabitli həcmdə məlumatların ötürülməsi, rəqəmsallaşmanın sürətlənməsinə verəcəyi töhfə ilə böyük bir regionun gələcəyinə əhəmiyyətli dərəcədə təsir göstərəcəkdir”, – deyə Sergey Nazarenko bildirib.
Qeyd edək ki, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı özündə Türkiyə, Azərbaycan, Qazaxıstan, Özbəkistan, Türkmənistan, Qırğızıstan, Tacikistan, İran, Pakistan və Əfqanıstanı birləşdirir.
AzerTelecom Azərbaycanın aparıcı topdansatış telekommunikasiya operatorudur və NEQSOL Holding beynəlxalq şirkətlər qrupunun tərkibinə daxildir. NEQSOL Holding müxtəlif ölkələrdə enerji, telekommunikasiya, yüksək texnologiyalar və tikinti sahələrində fəaliyyət göstərir.

The Digital Silk Way project was presented at the 27th Meeting of the Council of Foreign Ministers of the Economic Cooperation Organization, held in Baku. Fuad Allahverdiyev, Chairman of the Board of Directors of AzerTelecom, and Sergey Nazarenko, Chief Operating Officer, participated in the event.
Sergey Nazarenko, Chief Operating Officer of AzerTelecom, who spoke at the event, informed the participants about the strategic importance and main components of the Digital Silk Way, which is one of the priority projects for our country and the region. He noted that within the framework of the Digital Silk Way project, the digital infrastructure that will be created within the country, as well as between Azerbaijan and the Central Asian countries via the Caspian Sea seabed, will form a new digital telecommunications corridor between Europe and Asia.
"We are very proud that the Digital Silk Way project, initiated by NEQSOL Holding and implemented by AzerTelecom, is in the spotlight of the government of Azerbaijan and influential international organizations. The Digital Silk Way project, which will connect Europe and Asia, will have a huge impact on the future of a large region due to its contribution to the transfer of multi-terabit data and the acceleration of digitalization," said Sergey Nazarenko.
It is worth mentioning that Turkey, Azerbaijan, Kazakhstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Iran, Pakistan and Afghanistan are members of the Economic Cooperation Organization.
AzerTelecom is a leading wholesale telecommunications operator in Azerbaijan and is part of NEQSOL Holding, an international group of companies operating in various countries across the energy, telecommunications, hi-tech, and construction industries.