15.11.2022“Rəqəmsal İpək Yolu” layihəsi “Türkmentel 2022” konfransında təqdim edilib
Avropanı Mərkəzi və Cənubi Asiyaya bağlayacaq rəqəmsal telekommunikasiya dəhlizinin formalaşmasını nəzərdə tutan “Rəqəmsal İpək Yolu” (Digital Silk Way) layihəsi 10-11 noyabr tarixlərində Türkmənistanın paytaxtı Aşqabad şəhərində keçirilmiş “Türkmentel 2022” - Türkmənistan İKT Konfransında təqdim edilib.
Konfransda rəqəmsallaşma, vahid kommunikasiya, peyk texnologiyaları, kiber təhlükəsizlik kimi mövzular üzrə geniş müzakirələr aparılıb, təqdimatlar edilib.
“AzerTelecom” şirkətinin Direktorlar Şurasının Sədri Fuad Allahverdiyev konfransda “Bağlantı” (Connectivity) panelində çıxış edib. O, AzerTelecom şirkəti tərəfindən icra olunan “Rəqəmsal İpək Yolu” (Digital Silk Way) layihəsinin Asiya seqmenti olan Xəzər dənizinin dibi ilə Azərbaycan-Türkmənistan marşrutu üzrə magistral fiber-optik kabel xəttinin (Transxəzər Fiber Optik Kabel Xətti) reallaşmasından danışıb.
Layihəyə böyük beynəlxalq marağı vurğulayan Fuad Allahverdiyev sualtı infrastruktur layihəsinin reallaşması üçün layihənin icraçıları (AzerTelecom və Türkmentelekom) tərəfindən birgə müəssisənin yaradılması istiqamətində işlərin başladığını qeyd edib.
Bildirilib ki, layihənin icrası Azərbaycan və Türkmənistanın telekommunikasiya sektoru, ümumilikdə isə regionda telekommunikasiya ekosisteminin inkişafına mühüm töhfə verəcək. Azərbaycanla Türkmənistan arasında Siyəzən və Türkmənbaşı coğrafi nöqtələri arasında Xəzər dənizinin dibi ilə magistral kabel xəttinin çəkilməsi Avropa ilə Cənubi Asiya arasında ən qısa və məlumat ötürülməsində sürətin yüksək olduğu rəqəmsal dəhlizi formalaşdıracaq.
“AzerTelecom” Azərbaycanın aparıcı topdansatış telekommunikasiya operatorudur. Şirkət müxtəlif sahələrdə və ölkələrdə fəaliyyət göstərən “NEQSOL Holding” beynəlxalq şirkətlər qrupunun tərkibinə daxildir.

The "Digital Silk Way" project, which envisages the formation of a digital telecommunication corridor linking Europe to Central and South Asia, was presented at "Turkmentel 2022" - Turkmenistan ICT Conference held on November 10-11 in Ashgabat, Turkmenistan.
The conference included extensive discussions and presentations on topics such as digitization, unified communication, satellite technologies, and cyber security.
Fuad Allahverdiyev, Chairman of the Board of Directors at AzerTelecom spoke at the "Connectivity" panel at the conference. He spoke about the implementation of the fiber-optic cable line (Trans-Caspian Fiber Optic Cable Line) on the Azerbaijan-Turkmenistan route through the bottom of the Caspian Sea, which constitutes the Asian segment of the "Digital Silk Way" project implemented by AzerTelecom.
Emphasizing the great international interest in the project, Fuad Allahverdiyev noted that the project parties (AzerTelecom and Turkmentelecom) have started the work on the establishment of a joint venture to carry out the seabed infrastructure project.
Mr. Allahverdiyev also added that the implementation of the project will make a substantial contribution to the development of the telecommunication sector of Azerbaijan and Turkmenistan, and the telecommunication ecosystem in the region in general. The cable line between the geographic points of Siyazan in Azerbaijan and Turkmenbashi in Turkmenistan will form the shortest and high-speed data transmission digital corridor between Europe and South Asia.
AzerTelecom is the leading wholesale telecommunication operator in Azerbaijan. The company is part of the international group of companies "NEQSOL Holding" operating in various fields and countries.