Regionun enerji və nəqliyyat mərkəzi olan Azərbaycanın həmçinin rəqəmsal mərkəzə çevrilməsi istiqamətində infrastruktur layihələri icra olunur. Bu məqsədlə “NEQSOL Holding”in tərkibində olan “AzerTelecom” şirkəti tərəfindən Avropa ilə Asiyanı Azərbaycan vasitəsilə birləşdirən “Rəqəmsal İpək Yolu” (Digital Silk Way) fiber-optik infrastruktur layihəsi həyata keçirilir. Layihənin məqsədi beynəlxalq internet marşrutlarının Azərbaycandan keçməsi, ölkədə və regionda informasiya texnologiyalarının və rəqəmsal ekosistemin inkişafıdır.
Layihənin Azərbaycan seqmentində dəmir yolları boyunca Cənub, Şimal və Qərb istiqamətlərində beynəlxalq standartlara uyğun yeni fiber-optik kabel xəttinin tikintisi başlanılıb və sürətlə davam edir. Tikintinin ilk ayında 10%-dən çox hissəsi tamamlanıb, bu da 110 km-dən çox olan seqmenti təşkil edir. İnfrastruktur fazası üzrə tikintinin tamamlanması 2023-cü ilin ortasına planlaşdırılır. Layihənin müxtəlif mərhələlərinə beynəlxalq konsaltinq şirkətləri (“Detecon Consulting”, “DLA Piper” və s.) cəlb olunub. Bu infrastrukturun qurulması regionda multiterabitli magistral marşrutun yaradılmasına imkan verəcək, ölkənin rəqəmsal infrastrukturunu gücləndirəcək.
“Rəqəmsal İpək Yolu” layihəsinin Asiya hissəsində Azərbaycan və Qazaxıstan arasında imzalanmış dövlətlərarası sazişə əsasən, Xəzərin dibi ilə Transxəzər Fiber Optik Kabel sisteminin reallaşdırılması istiqamətində proses davam edir. Kabel sisteminin dənizin dibi ilə uzunluğu 380 km, məlumat ötürmə gücü ilk mərhələdə 4-6 terabit/s, növbəti dövrdə isə 16 terabit/s-dən çox olacaq. “Axiom”, “PwC” və digər beynəlxalq konsaltinq şirkətləri tərəfindən dəniz dibinin ilkin texniki araşdırması aparılıb, layihənin texniki tələbləri tərtib olunub. Həmçinin, kabel marşrutların sxemi, kabel stansiyalarının Azərbaycan və Qazaxıstan sahillərində qurulacaq torpaq yerləri müəyyən olunub, layihəyə tələb olunan vəsaitlər ayrılıb. Azərbaycan və Qazaxıstan şirkətlərinin Konsorsiumu formalaşıb və onun çərçivəsində birgə müəssisə yaradılması prosesi növbəti həftə tamamlanacaq. Həmçinin, təchizatçı seçimi üzrə tender prosesi yekunlaşıb, tikintinin başlanması üçün hüquqi və texniki işlər tamamlanır. Tikintinin iki ilə tamamlanması planlaşdırılır. Transxəzər Fiber Optik Kabel Xətti layihəsinin icrasını sürətləndirmək üçün “AzerTelecom” şirkəti ilə Qazaxıstanın Rəqəmsal İnkişaf, İnnovasiya və Aerokosmik Sənayesi Nazirliyi arasında müvafiq danışıqlar və razılıqlar əldə olunub, müştərək yol xəritəsi qəbul olunub və imzalanıb.
“Rəqəmsal İpək Yolu” layihəsi 2020-ci ildə ABŞ-da “Qlobal Strateji İnfrastruktur Liderlik Forumu”nda Asiyada beş ən yaxşı strateji infrastruktur layihəsindən biri seçilib.
“NEQSOL Holding”in tərkibində olan “AzerTelecom” şirkəti Azərbaycanın aparıcı topdansatış telekommunikasiya operatorudur və ölkəni beynəlxalq internet şəbəkəsi ilə bağlayır.

In Azerbaijan, an energy and transport center of the region, large infrastructure projects are being implemented to transform the country into a digital center.
In this direction, AzerTelecom, part of NEQSOL Holding, is implementing the “Digital Silk Way” fiber-optic infrastructure project connecting Europe and Asia via Azerbaijan. The project is primarily aimed to ensure the passage of international Internet routes through Azerbaijan, the development of information technology and digital ecosystem in the country and region.
The company has already started the construction of new fiber-optic cables in line with international standards in the Southern, Northern and Western directions along the railways in the Azerbaijani segment of the project. During the first month of construction, more than 10% (110 km) of the project scope has been completed. It is scheduled to complete the construction work within infrastructure phase in mid-2023. International consulting companies (“Detecon Consulting”, “DLA Piper” etc.) are also involved in different phases of the project. The construction of this infrastructure will allow the formation of a multiterabit backbone route with neighboring countries and strengthen the country's digital infrastructure.
Based on the interstate agreement signed between Azerbaijan and Kazakhstan, the realization of the Trans-Caspian Fiber Optic Cable project along the bottom of the Caspian Sea continues in the Asian segment of the “Digital Silk Way” project. The length of the cable line along the seabed will be 380 km. The data transmission capacity will be 4-6 terabit/s at the initial stage, raising to 16 terabit/s and above in the next period. Preliminary technical survey of the seabed has been conducted by Axiom, PwC and other international consulting companies, and technical specifications for the project have been developed. Also, the layout of cable routes, the location of cable stations to be built on the shores of Azerbaijan and Kazakhstan have been identified, and the funds required for the project have been allocated. A consortium of companies from Azerbaijan and Kazakhstan has been formed. As a result, the process of establishing a joint venture will be completed next week. In the meantime, the bidding process for the selection of vendor has been completed, the relevant legal and technical completion processes are underway to commence the construction works. It is planned to carry out the construction works within the two years. To accelerate the implementation of the Trans-Caspian Fiber Optic Cable Project, AzerTelecom and the Ministry of Digital Development, Innovation and Aerospace Industry of Kazakhstan conducted negotiations and reached relevant agreements. The joint road map was adopted and signed as well.
“Digital Silk Way” project was named as one of the five best strategic infrastructure projects in Asia at the Global Strategic Infrastructure Leadership Forum held in 2020 in the United States.
AzerTelecom, part of NEQSOL Holding, is a leading wholesale telecommunications operator in Azerbaijan connecting the country with the global Internet network.