21.04.2022AzerTelecom və Sparkle “Rəqəmsal İpək Yolu” layihəsi çərçivəsində əməkdaşlıq edəcək
İtaliyanın ilk beynəlxalq xidmət provayderi və dünyanın aparıcı operatorlarından biri olan Sparkle şirkəti ilə Azərbaycanın aparıcı topdansatış telekommunikasiya operatoru AzerTelecom şirkəti arasında Azərbaycan vasitəsilə Avropa və Asiyanı birləşdirən rəqəmsal telekommunikasiya dəhlizinin yaradılması məqsədini daşıyan “Rəqəmsal İpək Yolu” layihəsi çərçivəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
2020-ci ildə “Global Strategic Infrastructure Leadership Forum”-u çərçivəsində Asiyanın ən yaxşı beş strateji infrastruktur layihəsindən biri seçilən “Rəqəmsal İpək Yolu” layihəsi NEQSOL Holding-in təşəbbüsü ilə AzerTelecom şirkəti tərəfindən həyata keçirilir. Layihənin məqsədi Azərbaycanda informasiya texnologiyalarının və rəqəmsal ekosistemin inkişafı, eləcəd də ölkəni regionun rəqəmsal mərkəzinə çevirməkdir.
“Capacity Middle East 2022” qlobal telekommunikasiya tədbiri zamanı imzalanmış sənəd çərçivəsində, tərəflər yeni biznes imkanlarını qiymətləndirmək, Mərkəzi Asiya ilə Avropa arasında yeni iki tərəfi ötürmə qabiliyyətli dəhlizin birgə yaradılması və idarəedilməsi imkanlarını araşdırmaq, eləcə də Sparkle şirkətinin Türkiyədən İtaliyaya və bütün əsas Avropa mərkəzlərinə qədər uzanan mövcud magistral infrastrukturundan istifadə barədə razılığa gəliblər.
“Rəqəmsal İpək Yolu layihəsi telekommunikasiya sahəsində regional əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar açır. Layihə Avropa və Asiya arasında ən qısa olacaq yeni rəqəmsal marşrut yaratmağa imkan verir. İnanırıq ki, yeni marşruta böyük maraq göstərən Sparkle şirkəti ilə əməkdaşlığımız şirkətlərimiz üçün faydalı olacaq və regionda rəqəmsallaşmanın sürətləndirilməsinə kömək edəcək”, - deyə AzerTelecom şirkətinin Direktorlar Şurasının sədri Fuad Allahverdiyev bildirib.
“Operatorlar arasında əməkdaşlığın mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyi sənaye kontekstində biz qlobal rəqəmsal rabitədə dayanıqlılıq və təhlükəsizliyə artan ehtiyaca cavab verərək performansı yaxşılaşdırmaqla yanaşı, mövcud olan marşrutlara şaxələndirmə əlavə edən Avropa və Asiya arasında bu yeni marşrutda AzerTelecom ilə “Rəqəmsal İpək Yolu” layihəsinə qoşulmaqdan çox məmnunuq”, – deyə Sparkle şirkətinin Baş icraçı direktoru Elisabetta Romano bildirib.
AzerTelecom haqqında
NEQSOL Holding-in tərkibinə daxil olan AzerTelecom Azərbaycanı qlobal internetə birləşdirən aparıcı topdansatış telekommunikasiya operatorudur. NEQSOL Holdinq səkkiz ölkədə enerji, telekommunikasiya, yüksək texnologiyalar və tikinti kimi sahələrdə fəaliyyət göstərən çoxşaxəli şirkətlər qrupudur. AzerTelecom haqqında daha ətraflı məlumatı şirkətin Twitter and LinkedIn-də profillərini izləməklə və ya www.azertelecom.az saytına daxil olmaqla əldə etmək olar.
Sparkle haqqında
Sparkle Avropadan Afrikaya, Amerika və Asiyaya qədər uzanan 600.000 km-dən çox fiber-optik kabeldən ibarət magistrala malik İtaliyanın ilk beynəlxalq xidmət təminatçısı və dünyanın aparıcı şirkətlərindən biri olan bütövlüklə TIM Group-a məxsus qlobal operatordur.
Qlobal IP, məlumat, bulud texnologiyaları, məlumat mərkəzi, mobil məlumat və səs platformalarından istifadə edərək Sparkle müəssisələr, Internet Xidmət Təminatçıları, OTT-lər, media və məzmun pleyerləri, tətbiq xidmət təminatçıları, həmçının sabit və mobil şəbəkə operatorları üçün İKT həllərinin tam çeşidini təklif edir. Onun satış komandası bütün dünyada aktivdir və 32 ölkədə fəaliyyət göstərir. Sparkle haqqında ətraflı öyrənmək üçün şirkətin Twitter və LinkedIn profillərinə və ya tisparkle.com saytına daxil ola bilərsiniz.

21.04.2022 AzerTelecom and Sparkle to Cooperate on the Digital Silk Way Project
Sparkle, the first international service provider in Italy and among the top global operators, and AzerTelecom, a leading wholesale telecommunications operator of Azerbaijan, signed a Memorandum of Understanding to establish a cooperation within the “Digital Silk Way” project that aims to create a digital telecommunication corridor between Europe and Asia through Azerbaijan.
Selected as one of the five best strategic infrastructure projects in Asia at the Global Strategic Infrastructure Leadership Forum in 2020, the Digital Silk Way project was initiated by NEQSOL Holding and implemented by AzerTelecom to develop information technologies and digital ecosystem in Azerbaijan and transform the country into a digital hub for the region.
Under the agreement, signed on the side lines of the Capacity Middle East 2022 global telecommunications event, the parties agreed to evaluate new business opportunities and study the feasibility of jointly establishing and managing a new end-to-end transmission capacity corridor between Central Asia and Europe, also leveraging Sparkle’s existing backbone infrastructure stretching from Turkey to Italy and further on to all the main European hubs.
“Digital Silk Way project opens up new opportunities for regional cooperation in the telecommunications sphere. It makes possible to create a new digital route that will be the shortest between Europe and Asia. We believe that our cooperation with Sparkle which shows a great interest to a new route will be beneficial for our companies and contribute to the acceleration of digitalization in the region”, said Fuad Allahverdiyev, Chairman of the Board of Directors of AzerTelecom.
“In the context of an industry where cooperation among operators is key, we are particularly pleased to join the Digital Silk Way project with AzerTelecom on this new path between Europe and Asia that adds diversification - while improving performance - to the existing routes, responding to an increasingly growing need of resiliency and security in global digital communications”, said Elisabetta Romano, CEO of Sparkle.
AzerTelecom, part of NEQSOL Holding, is Azerbaijan’s leading wholesale telecommunications operator connecting Azerbaijan with the global Internet network. NEQSOL Holding is a diversified group of companies operating in eight countries across the energy, telecommunications, hi-tech, and construction industries. Find out more about AzerTelecom following its Twitter and LinkedIn profiles or visiting the website www.azertelecom.az
About Sparkle
Sparkle is TIM Group’s fully owned Global Operator, first international service provider in Italy and among the top worldwide, with a proprietary backbone of more than 600,000 km of fiber spanning from Europe to Africa, the Americas and Asia. Leveraging its global IP, Data, Cloud, Data Center, Mobile Data and Voice Platforms, Sparkle offers a full range of ICT solutions to Enterprises, Internet Service Providers, OTTs, Media and Content Players, Application Service Providers as well as Fixed and Mobile operators. Its sales force is active worldwide and distributed over 32 countries.
Find out more about Sparkle following its Twitter and LinkedIn profiles or visiting the website tisparkle.com.