Azərbaycanı beynəlxalq internet şəbəkəsinə bağlayan magistral internet provayderi AzerTelecom şirkətinin icra etdiyi Xəzərin dibi ilə Azərbaycanla Qazaxıstan arasında dənizaltı infratsruktur layihəsi “Qazaxıstan-Azərbaycan: əməkdaşlığın yeni imkanları” mövzusunda işgüzar görüşündə müzakirə olunub.
Qazaxıstanın Bakıdakı Səfirliyində təşkil olunmuş işgüzar görüş çərçivəsində iki ölkə arasında müasir iqtisadi prioritetlər, iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti, onların post-pandemiya dövründə inkişaf perspektivləri müzakirə edilib.
AzerTelecom şirkətinin Direktorlar şurasının sədri Fuad Allahverdiyev tədbirdə çıxış edərək Azərbaycanla Qazaxıstanın İKT və telekommunikasiya sektorlarının inkişafına töhfə verəcək Transxəzər Fiber Optik Kabel xəttinin çəkilməsi və bu layihənin imkanları barədə danışıb.
Fuad Allahverdiyev bu layihənin ümumilikdə regionda İKT sahəsində əməkdaşlıq əlaqələrinin gücləndirməsinə töhfə verəcəyini bildirib, layihənin icrası üçün dövlətlərarası sazişin imzalandığını qeyd edib, layihənin iqtisadi və texniki imkanları barədə danışıb. O, bu layihə ilə Avropa ilə Asiya arasında Azərbaycan və Qazaxıstan vasitəsilə “Rəqəmsal İpək Yolu”nun qurulması imkanlarının formalaşacağını vurğulayaraq, magistral fiber-optik kabel xətti sayəsində Orta Asiya və ətraf region ölkələrinin bağlantı xidmətlərinə olan ehtiyaclarının təmin olunacağını qeyd edib.
Tədbirdə çıxış edən Qazaxıstanın Azərbaycanda fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Serjan Abdıkarimov, iki ölkənin dövlət sektorunun, işgüzar dairələrinin və milli şirkətlərinin nümayəndələri Azərbaycan və Qazaxıstanın işgüzar dairələri arasında qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın genişləndirilməsi barədə danışıblar. İşgüzar görüşdə iki ölkə arasında ticarət-iqtisadi və investisiya əlaqələrinin genişləndirilməsi üçün yeni perspektivlər və imkanlar barədə məzmunlu fikir mübadiləsi baş tutub.
AzerTelecom Azərbaycanın telekommunikasiya operatorudur. Şirkət ölkənin ilk mobil operatoru və ən sürətli mobil internet provayderi olan Bakcell şirkətinin törəmə müəssisəsidir. AzerTelecom Azərbaycanı beynəlxalq internet şəbəkəsi ilə birləşdirir və telekommunikasiya sektorunda yerli və xarici şirkətlərə müxtəlif qabaqcıl xidmətlər təqdim edir. Hazırda AzerTelecom şirkəti Azərbaycanın rəqəmsal mərkəzə çevrilməsi üçün “Azerbaijan Digital Hub” proqramını icra edir.

The digital submarine infrastructure project through the bottom of the Caspian Sea between Azerbaijan and Kazakhstan, implemented by AzerTelecom, a backbone Internet provider connecting Azerbaijan to the global internet network, was discussed at a business meeting "Kazakhstan-Azerbaijan: New opportunities for cooperation."
The business meeting organized at the Kazakh Embassy in Baku discussed modern economic priorities, the current state of cooperation in various sectors of the economy, and its prospects for development in the post-pandemic period between the two countries.
Fuad Allahverdiyev, Chairman of the Board of Directors at AzerTelecom spoke at the event about the construction of the Trans-Caspian Fiber Optic Cable, which will contribute to the development of the ICT and telecommunications sectors of Azerbaijan and Kazakhstan, as well as the new possibilities it will bring forward.
Fuad Allahverdiyev noted that the project would contribute to strengthening cooperation in the field of ICT in the region as a whole, underscoring that an intergovernmental agreement had already been signed for the implementation of the project. He mentioned about the economic and technical potential of the project which will create opportunities for the construction of a "Digital Silk Road" between Europe and Asia through Azerbaijan and Kazakhstan. Mr. Allahverdiyev added that the backbone fiber-optic cable line will meet the needs of Central Asia and surrounding countries for connectivity services.
Serjan Abdikarimov, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Kazakhstan to Azerbaijan, representatives of the public sector, business communities and national companies of the two countries discussed the expansion of mutually beneficial cooperation between Azerbaijan and Kazakhstan. The participants exchanged views on new prospects and opportunities for expanding trade, economic and investment ties between the two countries.
AzerTelecom is a telecommunications operator in Azerbaijan. The company is a subsidiary of Bakcell, the country's first mobile operator and the fastest mobile internet provider. AzerTelecom connects Azerbaijan with the global Internet network and provides various advanced services to local and foreign companies in the telecommunications sector.