14.12.2021“Rəqəmsal İpək Yolu” layihəsi” “İnnovasiya Dövrü 2021” forumunda təqdim edilib
“AzerTelecom” şirkəti tərəfindən icra edilən və Avropanı Orta və Cənubi Asiyaya bağlayacaq rəqəmsal telekommunikasiya dəhlizinin formalaşmasını nəzərdə tutan “Rəqəmsal İpək Yolu” (Digital Silk Way) layihəsi 5-8 dekabr tarixlərində Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində “Dubai Expo 2020” çərçivəsində keçirilmiş “VI İnnovasiya Dövrü 2021” forumunda təqdim edilib.
İnnovasiya sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığa həsr olunmuş və 50-dən çox məruzəçinin qatıldığı forumda mütəxəssislər innovasiyaların müxtəlif sahələrdə tətbiqi, bu sahədə müasir trendlər barədə faydalı müzakirələr apararaq müxtəlif praktiki misalları, ən yaxşı layihələri təqdim ediblər.
“AzerTelecom” şirkətinin Direktorlar Şurasının sədri Fuad Allahverdiyev forumda çıxış edərək “Rəqəmsal İpək Yolu” (Digital Silk Way) layihəsi barəsində ətraflı məlumat verib. O Avropa ilə Asiya arasında Azərbaycan vasitəsilə ən qısa rəqəmsal telekommunikasiya dəhlizini formalaşdıracaq layihənin regional bağlantı xidmətlərinin inkişafına, rəqəmsallaşmaya, Qafqaz, Mərkəzi və Cənubi Asiya regionlarında telekommunikasiya sahəsində əməkdaşlığa töhfə verəcəyini qeyd edib.
“Ölkəmizin əlverişli coğrafi yerləşməsi - Qərblə Şərqin kəsişməsində unikal mövqeyi “Rəqəmsal İpək Yolu” kimi strateji layihənin icrasında böyük imkanlar yaradır. Forum intensiv rəqəmsallaşma dövründə layihəmizə mühüm marağın olduğunu bir daha göstərdi. Tədbir layihənin təqdimatı və keçirilmiş müzakirələr baxımından səmərəli oldu və biz Yaxın Şərq ölkələrindən olan bir sıra şirkətlərlə faydalı fikir mübadiləsi apardıq, qarşılıqlı maraq doğuran məsələləri müzakirə etdik”- deyə Fuad Allahverdiyev qeyd edib.
“AzerTelecom” Azərbaycanın aparıcı topdansatış telekommunikasiya operatorudur. Şirkət müxtəlif sahələrdə və ölkələrdə fəaliyyət göstərən “NEQSOL Holding” beynəlxalq şirkətlər qrupunun tərkibinə daxildir. “AzerTelecom” Azərbaycanı beynəlxalq internet şəbəkəsi ilə birləşdirir və telekommunikasiya sektorunda yerli və xarici şirkətlərə müxtəlif qabaqcıl xidmətlər təqdim edir.
Şirkət Avropanı Orta və Cənubi Asiyaya bağlayan irimiqyaslı rəqəmsal infrastruktur layihəsi olan “Rəqəmsal İpək Yolu” layihəsini icra edir. “NEQSOL Holding”in təşəbbüsü ilə həyata keçirilən “Rəqəmsal İpək Yolu” layihəsi 2020-ci ildə ABŞ-da keçirilən “Qlobal Strateji İnfrastruktur Liderlik Forumu”nda (Global Strategic Infrastructure Leadership Forum) Asiyada beş ən yaxşı strateji infrastruktur layihələrindən biri kimi seçilib.

14.12.2021Digital Silk Way project presented at “Time of Innovations 2021” Forum
The Digital Silk Way project, implemented by AzerTelecom, envisaging the formation of a digital telecommunications corridor linking Europe to Central and South Asia, was presented at “VI Time of Innovations 2021” Forum held within the framework of “Dubai Expo 2020” in the United Arab Emirates on December 5-8.
The Forum was dedicated to international cooperation in the field of innovation. More than fifty speakers joined the forum, presented various case studies and best projects, made fruitful discussions about the latest trends and shared their experience of implementing innovations in all aspects of business.
Making a speech at the conference, Fuad Allahverdiyev, Chairman of the Board of Directors at AzerTelecom, gave detailed information about the Digital Silk Way project. Emphasizing its role in the formation of the shortest digital telecommunication corridor linking Europe to Asia through Azerbaijan, he noted that the project will contribute to the development of regional communication services, digitalization, cooperation in the field of telecommunications in the Caucasus, Central and South Asia.
“The favourable geographical location of our country, its unique position at the crossroads of West and East creates a range of opportunities for the implementation of strategic projects such as the Digital Silk Way. This forum once again showed the great interest in our project in the era of intensive digitalization. The event was effective in terms of project presentation, and we had a useful exchange of views with a number of companies from the Middle East, discussed issues of mutual interest", said Fuad Allahverdiyev.
The company is implementing the Digital Silk Way project, a large-scale digital infrastructure project connecting Europe to Central and South Asia. The Digital Silk Way project initiated by NEQSOL Holding was named as one of the five best strategic infrastructure projects in Asia at the Global Strategic Infrastructure Leadership Forum held in 2020 in the United States.